Právo
Příspěvky
Encyklopedie soudobých právních pojmů
20. 12. 2021
Encyklopedii soudobých právních pojmů jsem chtěla napsat již jako mladá studentka, mnohem dříve, než vyšla úspěšná kniha Karla Schelleho Encyklopedie českých právních dějin. Zabývala jsem se tezaurem a právní teorií prof. Kappa, stejně jako i normativní teorií prof. Weyra. Kniha nemá nic společného s Karlem Schelle, ani s jeho úspěšnou knihou Encyklopedie českých právních dějin. Ale hlavně, tato kniha je úplně o něčem jiném, jak je vidno.
Zatímco Encyklopedie českých právních dějin hledí do minulosti, Encyklopedie soudobých právních pojmů nahlíží na právo, jaké by být mělo, když naše přítomnost je naše budoucnost.
Encyklopedie soudobých právních pojmů bude rozdělena do pěti knih:
Legislativní teorie a praxe, Trestní právo, Veřejné právo, Soukromé právo a Procesní právo
Legislativní teorie a praxe je nový název pro Teorii práva.
Veřejné právo se dá taktéž nazvat jako Administrativně-ústavní právo.
Jiný název pro soukromé právo je komerčně- civilní právo
Vystačíme tedy s pěti katedrami práva, k nimž v současné době musí být z důvodu přizpůsobení školského, čili edukačního systému tzv. šestá katedra, a to je katedra Filosofie, na které se studenti doučí neznalosti z Fakulty Filosofické.
Každá tato katedra by měla míti vlastní předměty. Začneme-li nechvalně proslulou katedrou Filosofie, spadaly by tam předměty, jako je filosofie, historie, psychologie a sociologie, a pedagogika jako volitelný předmět, může zde spadat i informatika, a politologie.
Katedra Legislativní teorie a praxe by pak obsahovala předměty:
Legislativní teorii, kde by se učily legislativní teorie, které jsou dnes nazývaný právními teoriemi, a to včetně normativní teorie. Předmět by dále obsahoval jiné právní teorie, ne již legislativní, ale právní, jako jsou (časová, prostorová a osobní) působnost právních norem, systém práva a jeho členění (čím se míní mezinárodní a vnitrostátní, soukromé a veřejné, hmotné a procesní, atd.), prameny práva a interpretaci práva, ale i právní axiologii a právní principy a právní konstrukce ( např. právní odpovědnost, ale bude toho více, asi i teorie subjektů, teď nad tím přemýšlím). Předmět by nahlížel na právo z pozice normotvůrce, což by bylo velice intuitivní pro studenty a mohl by obsahovat i četbu zásadních nálezů Ústavního soudu, týkajících se základů legislativní teorie (dnes teorie práva).
Předmět legislativní praxe by pak obsahovala legislativní pojmosloví nebo tezaurus právních pojmů, a to včetně jejich používání v praxi. Legislativní praxe by taktéž obsahovala obsahovala základní exkurs, jak právní předpisy používat, základní obeznámení s právními odvětvími a obeznámení se základními předpisy z různých právních odvětví. Předmět legislativní praxe by taktéž obsahovala vysvětlení, jak předpisy číst, s ohledem na jejich strukturu, s důrazem na jejich tvorbu a legislativní pravidla vlády, které by výrazně osvětlily, nejen jak se předpisy čtou, ale i jak píší. Legislativní praxe by téže obsahovala četbu nálezů Ústavního soudu.
Předmět Legislativa by obsahoval četbu právních předpisů s důrazem na jejich konstrukci, strukturu, stavbu vět a tvorbu.
A předmět Aplikace práva.
U ostatních kateder je to jasné, až na katedru procesního práva, kde procesní právo by se dělilo na trestní, veřejné a soukromé.
Tato kniha zakládá doktrinální výklad.
Organizace veřejné správy
10. 6. 2021

Mé poznámky že správní organizace snad pomohou studentům pochopit dle mého základní odvětví správního práva.